Warsztaty muzyczne pieśni liturgicznych

21.03.2017 ks. Krzysztof Czerwiński

Warsztaty muzyczne pieśni liturgicznych

 Warsztaty muzyczne pieśni liturgicznych

W dniach 10-12 marca 2017 r. w Parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze odbyły się warsztaty chóralne muzyki liturgicznej zorganizowane przez Skautów Europy. W warsztatach wzięło udział ponad 60 osób. Zajęcia odbywały się w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 11. Uczestnicy zaczęli swoje „muzyczne rekolekcje” od wspólnej modlitwy i błogosławieństwa ks. Stanisława Bakesa, proboszcza i duszpasterza katolickich harcerzy (Skautów Europy). W sobotę oraz niedzielę uczestnicy warsztatów zaczynali swój dzień od jutrzni w naszym małym Kościele pw. św. Jerzego. Dzień pracy kończyły nieszpory. Wspólny sobotni obiad, czas na rozmowy w przerwach zajęć dawały szansę na lepsze poznanie się, zazwyczaj młodych ludzi zaangażowanych w życie Kościoła.

Uczestnicy śpiewali zarówno znane pieśni liturgiczne i psalmy, jak i zupełnie nowe utwory skomponowane przez Adama Mikulskiego. Chórem dyrygował i warsztatom przewodniczył sam kompozytor. Adam pochodzi z Warszawy, obecnie studiuje dyrygenturę we Wrocławiu i jak większość uczestników warsztatów jest Skautem Europy. Warto podkreślić, że Parafia pw. św. Wojciecha stała się jeleniogórskim centrum katolickiego ruchu skautowego, który przeżywa tu swój dynamiczny rozwój. Jego szczególną cechą w Jeleniej Górze jest duży udział dorosłych skautów, dla których ruch harcerski stał się drogą nawrócenia i pogłębiania wiary w wymiarze wspólnotowym. W warsztaty zaangażowane były również liczne osoby z grupy Odnowy w Duchu Świętym z naszej Parafii oraz członkowie Oazy. Chórowi towarzyszył zespół muzyczny. Próbami instrumentalistów kierowała Druhna Emilia Danilecka.

Zwieńczeniem warsztatów był udział chóru i zespołu instrumentalnego w uroczystej Liturgii niedzielnej. Wierni byli wyraźnie zaciekawieni obecnością tak licznego chóru na galerii świątyni. Po Mszy Świętej wierni brawami wyrazili uznanie i wdzięczność wobec chórzystów za wspólną modlitwę.

Warto też dodać, iż Adam Mikulski podjął się wysiłku przyjechania i poprowadzenia chóru w czasie Liturgii Wielkiego Czwartku w Kościele św. Wojciecha. Obecnie przygotowaniami oprawy muzycznej liturgii Triduum Paschalnego kieruje jedna z wyróżniających się chórzystek, Karolina Gławdecka.

Warsztaty muzyczne pieśni liturgicznych