Triduum Paschalne 2014

20.04.2014 r.
Administrator

W Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 rozpoczęliśmy celebrowanie Świętego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejszy czas w Kościele, wyrażający całkowicie i dogłębnie sens wiary chrześcijańskiej, przedstawiający w pełni misterium odkupienia rodzaju ludzkiego. Jak możemy przeczytać w „Liście okólnym o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych”, wydanym przez Kongregację Kultu Bożego: „Jak tydzień ma swój początek i szczyt w celebracji dnia niedzielnego, naznaczonego charakterem paschalnym, tak szczyt całego roku liturgicznego jaśnieje w świętym, paschalnym Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa”. Podkreśla to znaczenie i miejsce, jakie w życiu każdego wierzącego powinien zajmować ten wyjątkowy czas.

Nazwa Triduum paschalne oznacza trzy dni (z łac. Triduum) paschy, czyli przejścia (z hebr. ×¤×Ą×— – pesach) Jezusa Chrystusa przez mękę, śmierć, aż do Zmartwychwstania. Kościół celebrując w poszczególne dni to misterium, uobecnia te wydarzenia jednocząc się ze swoim Panem i Zbawicielem.

W Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył ks. Proboszcz przyglądaliśmy się ustanowieniu Eucharystii i wpatrywaliśmy się w Chrystusa Arcykapłana i sługę, który uczy nas przykazania bratniej miłości. Również w tym dniu miał miejsce obrzęd wprowadzenia nowych ministrantów. Kandydaci, którzy przez określony czas pod wodzą księdza Marka szykowali się do podjęcia tej funkcji zostali przyjęci do Służby Liturgicznej. Widzialnym tego znakiem było przyjęcie przez nich kołnierzyków, które zostały na nich nałożone i uroczyste wprowadzenie ich do prezbiterium.

Po Eucharystii w uroczystej procesji Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ołtarza Adoracji, gdzie każdy mógł trwać przed Chrystusem do późnych godzin nocnych.

Rano w Wielki Piątek, część z naszych parafian zgromadziła się wspólnie, by razem zmówić Jutrznię z Godziną Czytań, rozpoczynając w ten sposób obchody dnia, w którym wspominamy błogosławioną Mękę i Śmierć Chrystusa. W południe w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty rozpoczęła się wspólna Droga Krzyżowa do Krzyża Milenijnego. Jednak centrum tych obchodów stanowiła Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00, której przewodniczył ks. Łukasz. Składa się ona z trzech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża i Komunii Świętej. Nie sprawuje się wtedy Eucharystii, gdyż Chrystus, umierając na Krzyżu składa Ojcu najdoskonalszą Ofiarę.

Wielka Sobota to dzień ciszy. Gromadzimy się przy Grobie Pańskim. W tym roku, w naszym kościele, został przygotowany w wyjątkowy sposób przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym. Jest to czas, kiedy pozornie nic się nie dzieje. Kościół powstrzymuje się od celebrowania jakiejkolwiek liturgii. Odbywa się jedynie obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, który jednak nie jest najważniejszą częścią tego dnia. W tym czasie Chrystus zstępuje do Otchłani, by wyprowadzić stamtąd ludzkość, trwającą w śmierci na skutek grzechu pierwszych ludzi, i wprowadzić do swojego Królestwa.

O godzinie 20.00 w sobotę, zgromadziliśmy się, by rozpocząć celebrowanie Liturgii Wigilii Paschalnej, która należy już liturgicznie do obchodów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Składają się na nią cztery części, bogate w znaki i symbole. Pierwsza - Liturgia Światła, której centralnym punktem jest paschał, przedstawia Chrystusa, jako światło w ciemności, dające nadzieję wyjścia z mroków. Kolejna, czyli Liturgia Słowa, w dziewięciu czytaniach streszcza historię zbawienia od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania Chrystusa. Część trzecia to Liturgia Chrzcielna, gdzie uwaga kierowana jest na wodę, którą dokonawszy obmycia człowiek staje się nowym stworzeniem, przybranym dzieckiem Bożym. Ostatnią częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Zmartwychwstały Chrystus staje przed naszymi oczami na ołtarzu i pozwala nam się spożyć, byśmy mogli uczestniczyć w Życiu, którego On jest dawcą.

Po zakończeniu Wigilii Paschalnej wyszliśmy z procesją rezurekcyjną wokół kościoła, by światu ogłosić radosną nowinę: Chrystus zmartwychwstał!

Jednak oprócz aspektu liturgicznego i duchowego należy też zwrócić uwagę na wspólnotowy charakter przebiegu Triduum. Jak co roku w przygotowanie liturgii zaangażowanych było wiele osób. Od przygotowania ołtarza adoracji przez Służbę Liturgiczną pod opieką księdza Marka oraz Grobu Pańskiego przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym pod pieczą księdza Bogdana, przez śpiew scholi dziecięcej czy młodzieżowej Ruchu Światło-Życie podczas liturgii, aż po najmniejsze detale dotyczące przebiegu samej liturgii.

Módlmy się o to, by przybywało coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, którzy chcieliby gorliwie służyć Panu poprzez różne rodzaje posługiwania, wykorzystując przy tym dla wspólnoty swoje charyzmaty dane od Boga.

Galeria zdjęć:
Wielki Czwartek - https://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/sets/72157645030525268/
Wielki Piątek - https://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/sets/72157645485428913/
Wielka Sobota - https://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/sets/72157645031439150/

Tekst: Krzysztof Borysiewicz, Justyna Syganiec
Zdjęcia: Justyna Syganiec