Szkoła Liturgii - Adwent

30.11.2013 r.
Administrator

W piątek 29.11. odbyła się w naszej parafii pierwsza Szkoła Liturgii. Jej celem ma być głębsze uświadomienie wiernym znaczenia Liturgii w Kościele oraz wyjaśnienie poszczególnych elementów wchodzących w jej skład. Podczas spotkań w ramach tejże szkoły, które odbywać się będą na początku każdego mocnego okresu liturgicznego (Adwentu, Narodzenia Pańskiego, Wielkiego Postu, Wielkanocy) uczestniczyć będziemy w konferencjach, ćwiczeniach, mających nam przybliżyć Liturgię Mszy Świętej.

Pierwsze nasze spotkanie, które odbyło się właśnie w ten piątek, rozpoczęło się od wstępnego słowa ks. Proboszcza. Wyjaśnił, czym będziemy się zajmować, przedstawił też główny sens Liturgii, jej miejsce w życiu wspólnoty wierzących. Wskazał, że w niej Bóg jest obecny szczególnie, niezależnie od stanu w jakim są modlący się.

Po tym przemówieniu, konferencję wygłosił pan Zbigniew Sośnicki, który przedstawił pierwszą część Mszy Świętej – obrzędy wstępne, w świetle Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego. Omówił poszczególne elementy, które składają się na nie, ich strukturę oraz nakreślił jak powinna wyglądać procesja wejścia, z punktu widzenia Służby Liturgicznej.

Kolejnym punktem Szkoły Liturgii była konferencja ks. Łukasza Dubiela, który skupił się na przygotowaniu duchowym przed Eucharystią. Wyjaśnił znaczenie wody święconej, umieszczanej przy wejściu do kościoła, a mającej służyć obmyciu nas z tego co nieświęte. Przedsionki, przez które wchodzimy do świątyni, mają uświadomić nam, że wchodzimy do miejsca świętego, dlatego powinniśmy się wtedy wyciszyć i przygotować na spotkanie z Bogiem. Ks. Łukasz zaprezentował również w jaki sposób powinno się oddawać Bogu cześć przechodząc przed Jego obliczem – poprzez zatrzymanie się i przyklęknięcie na prawe kolano.

Następnym etapem Szkoły Liturgii były ćwiczenia praktyczne. Kobiety udały się na plebanię, by tam dowiedzieć jak przygotować Wieczerzę Wigilijną, a mężczyźni zostali w kościele na ćwiczeniach z procesji wejścia i przygotowaniu do Eucharystii.

Po tym jak zakończyły się prace w grupach wszyscy udali się na naukę śpiewu, podczas której uczyli się śpiewu gregoriańskiego pierwszej z części, czyli Kyrie. Zapoznali się również z dwoma pieśniami na adwent.

Po zakończeniu części wykładowo-ćwiczeniowej o godz. 18.00 rozpoczęła się Eucharystia, którą połączono z wieczorną modlitwą Kościoła – Nieszporami. Ze względu na to, że Szkoła Liturgii połączona była z dekanalnym dniem skupienia Służby Liturgicznej, celebracji przewodniczył ksiądz Przemysław Durkalec, diecezjalny duszpasterz ministrantów. Kazanie wygłosił ks. Proboszcz Stanisław Bakes, podczas którego poruszył temat czasu w życiu człowieka i Kościoła. Mówił o dwóch rodzajach czasu: chronos – to ten, w którym żyjemy jako ludzie, mierzymy go, odwołujemy się do niego, gdy mówimy, w jakim momencie coś się wydarzyło oraz kairos, który jest czasem naszego zbawienia, czasem łaski. Ks. Proboszcz wprowadził także wszystkich w tematykę adwentu, jako okresu przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego, do tego, by Chrystus narodził się w naszych sercach na nowo, abyśmy również byli gotowi na powtórne przyjście Jezusa na ziemię, czyli paruzję. Kończąc kazanie ks. Stanisław zachęcił wszystkich do głębokiego przeżycia adwentu i zaprosił do uczestniczenia w roratach, które będą sprawowane w tym roku nie tylko o godz. 18.00, ale, specjalnie dla tych, którzy chcieliby uczestniczyć o tradycyjnej dla rorat porze, w środy odprawiane będą także o godz. 6.00.

Po kazaniu i modlitwie powszechnej, które kończą Liturgię Słowa, rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna. Ta część Mszy Świętej jest punktem kulminacyjnym, ponieważ wtedy ofiarowane chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Każdy z nas powinien to sobie uświadamiać w jak wielkim misterium uczestniczy. Eucharystia jest bowiem szczytem i źródłem życia Kościoła, stąd czerpiemy bowiem, spożywając Najświętsze Ciało i Krew, to życie, które jest wieczne. O tym wspominał też ks. Proboszcz rozpoczynając Szkołę Liturgii, a potem przypomniał również ks. Łukasz. Dlatego też te cztery spotkania w roku mają nas wszystkich uwrażliwić na to jak przeżywamy Mszę Świętą.

Na zakończenie Eucharystii ks. Przemysław podziękował za zaproszenie do udziału w tym dniu skupienia i Szkole Liturgii, pochwalił również za sam pomysł zorganizowania tego dnia, który wnosi wiele dobrego do świadomości uczestniczących w zgromadzeniu liturgicznym. Opowiedział też krótko o patronie ministrantów – św. Dominiku Savio, którego relikwie przywiózł ze sobą, a po udzieleniu wiernym błogosławieństwa każdy mógł je ucałować.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do zorganizowania Szkoły Liturgii i jej uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy. Zapraszamy również na kolejne spotkanie, które odbędzie się 28. grudnia, na którym zajmiemy się kolejną częścią Mszy Świętej, czyli Liturgią Słowa oraz okresem Narodzenia Pańskiego.

Link do zdjęć: http://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/sets/72157638193461444/

Tekst: Krzysztof Borysiewicz
Zdjęcia: Justyna Syganiec