Porządek Triduum Paschalnego

22.03.2014 r.
ks. Marek Suchecki

Wielki Czwartek

Jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 10.00 w Katedrze Msza św. Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich (Sakrament Święceń), chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy Świętej duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Wszystkich zachęcamy do udziału w tej pięknej Eucharystii, a zwłaszcza ministrantów i lektorów.

W naszym kościele o godz. 18.00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Adoracji, upamiętniającego pojmanie w Ogrójcu. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę…”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Adoracja potrwa do godz. 23.00.

Wielki Piątek

Pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; post ten obowiązuje osoby od 18 aż do 60 roku życia; zachęca się także pozostałych, zwłaszcza młodsze pokolenie, do zachowania tego postu; powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę). Od godz. 700 rozpoczniemy całodzienną adorację Pana Jezusa przy Ołtarzu Adoracji. O godz. 8.00 Jutrznia z Godziną Czytań; o godz. 12.00 Droga Krzyżowa po ulicach miasta. O godz. 15.00 zgromadzimy się na Godzinę Miłosierdzia Bożego. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa do godz. 24.00. Do północy okazja do spowiedzi.

Wielka Sobota

Jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do Otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Od godz. 700 rozpoczniemy całodzienną adorację Pana Jezusa przy Bożym Grobie. Na godz. 8.00 zapraszamy do wspólnej modlitwy Jutrznią z Godziną Czytań. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocnych co pół godziny od godz. 9.00 do 15.00. W czasie poświęcenia pokarmów zbiórka żywności na śniadanie wielkanocne dla potrzebujących, które zostaną rozdane o 16.00 w wejściu do drugiej zakrystii. 

Niedziela Wielkanocna

Wigilia Paschalna – o godz. 20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej zakończona procesją rezurekcyjną. Na liturgię przynosimy świece. Msze Święte w dzień o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00.