W tym roku podobnie jak w ubiegłym Pasterka rozpoczęła się o północy i aż do hymnu "Chwała na wysokości" celebrowana była w półmroku rozświetlanym przez jarzące się lampki choinkowe. Liturgia, celebrowana przez ks. Proboszcza w koncelebrze z księżmi wikariuszami, upiększona była przez śpiewy scholi młodzieżowej Ruchu Światło-Życie.
Jednak pamiętajmy o tym, że wbrew powiedzeniu "Święta, Święta i po świętach" nadal świętujemy i trwamy w oktawie Bożego Narodzenia, która ma swoją wielowiekową tradycję:
- Pierwszy dzień, 25 grudnia, obejmuje obchody liturgiczne samej tajemnicy Narodzenia Pańskiego.
- Drugi dzień, 26 grudnia, poświęcony jest św. Szczepanowi, diakonowi i pierwszemu męczennikowi. Kult liturgiczny św. Szczepana znany jest od IV wieku. W państwie Karolingów, a następnie w innych krajach zachodnich i północnych św. Szczepan stał się patronem koni, dlatego 26 grudnia święcono owies. W niektórych parafiach zwyczaj ten nadal jest pielęgnowany..
- Trzeci dzień oktawy, 27 grudnia, poświęcony jest św. Janowi Apostołowi. Jego kult liturgiczny istniał już od IV wieku. W dniu św. Jana święci się wino i podaje się wiernym do picia: Bibe amorem s. Joannis. Spożywanie pokarmu albo napoju na cześć względnie pamięć Boga, jest powszechnym zwyczajem religijnym. Już w starożytności chrześcijańskiej (Cezary z Arles) czyniono to na cześć różnych świętych, ale tylko wino św. Jana otrzymało od XIII wieku błogosławieństwo i dlatego utrzymało się do dziś. Zwyczaj nawiązuje do legendy z VI wieku, według której po modlitwie i znaku krzyża, św. Jan bez szkody spożył zatrute wino i przez to nawrócił pogańskiego kapłana..
- Czwarty dzień oktawy, 28 grudnia, to święto Młodzianków, wprowadzone do liturgii w V wieku. Młodziankowie to dzieci z Betlejem i okolicy, które niewinnie musiały oddać życie dla Chrystusa. Historia tego wydarzenia stała się treścią obchodu liturgicznego.
- Dni następne, to jest 29, 30 i 31 grudnia, zgodnie z prawami oktawy, są dalszym ciągiem obchodów Bożego Narodzenia. W tym czasie przypadają dwa wspomnienia dowolne - św. Tomasza Becketa, biskupa i męczennika (29 grudnia) i św. Sylwestra I, papieża (31 grudnia).
- W niedzielę wśród oktawy przypada święto Najświętszej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa (gdy w oktawie nie ma niedzieli, wtedy święto to obchodzi się 30 grudnia). Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.
- Ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia wypada 1 stycznia - uroczystość Maryi Bożej Rodzicielki.
W związku z tym w naszej parafii w środę 31 grudnia tradycyjnie po Mszy o godzinie 1800 odprawimy nabożeństwo dziękczynno-błagalne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem ze śpiewem suplikacji. Za odśpiewanie „Ciebie Boga wysławiamy” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Z kolei w czwartek 1 stycznia obchodzić będziemy obowiązującą uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Nowy Rok rozpoczniemy Najświętszą Eucharystią o północy, natomiast nie będzie Mszy o 700; później porządek Mszy świętych niedzielny. W tym dniu Kościół zanosi modlitwy o pokój na świecie. W ten dzień można uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami, za pobożne odnowienie lub śpiew w kościele lub Kaplicy hymnu „O Stworzycielu Duchu Przyjdź”, w celu uproszenia Bożej mocy na cały rok.
Galeria zdjęć: https://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/sets/72157647661552733/
Opracowanie tekstu oraz zdjęcia: Justyna Syganiec