Msza Święta pożegnalna ks. Tadeusza Dańko

01.07.2013 Administrator

W niedzielę 30 czerwca o godz. 13.00 odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji odchodzącego na emeryturę ks. Proboszcza Tadeusza Dańko. W ten sposób księża oraz parafianie, którzy przybyli licznie na Eucharystię, chcieli podziękować swojemu pasterzowi za 51 lat posługi w parafii.

Mszę Świętą odprawił ksiądz Prałat wraz z koncelebransami – ks. Markiem Sucheckim i ks. Łukaszem Dubielem. W kazaniu ks. Marek podkreślił rolę, jaką odegrał ks. Proboszcz przy budowie tej pięknej świątyni, w której możemy na co dzień gromadzić  się przy Stole Eucharystycznym. Jak wspominał: „ks. Prałat nieraz musiał sam zakasać rękawy i nosić cegły czy cement do budowy”. Nie było to łatwe zadanie, ale jako człowiek, który potrafił zjednywać sobie ludzi, a często sam zabierając się do pracy, doprowadził do ukończenia tego dzieła w postaci kościoła parafialnego, który miał służyć mieszkańcom powstającego osiedla – Zabobrza. Ks. Marek przypomniał również, że oprócz budowy tej materialnej świątyni, ks. Proboszcz miał ogromny wpływ na tworzenie niezwykłej wspólnoty serc, wspólnoty parafialnej. Budując kościół, budynek sakralny, zbudował również Kościół, który opierał się na ludziach – świątynię duchową. To wielkie i chwalebne dzieło, w które miał swój niemały wkład, udało mu się dzięki temu, że, jak powiedział ks. Marek, odwołując się do Ewangelii z dnia,  „przykładając rękę do pługa nie oglądał się wstecz”.

Przed błogosławieństwem przedstawiciele Rady Parafialnej, katechetów wraz z dziećmi, Służby Liturgicznej oraz wikariusze złożyli specjalne życzenia i podziękowania księdzu proboszczowi za jego życzliwość, otwartość, ojcowskie serce. Wszyscy wyrażali wdzięczność i uznanie wobec księdza prałata. Dwie dziewczynki wraz z katechetkami przygotowały podziękowanie w formie liryczno-muzycznej. Jedna z nich zagrała na skrzypcach znany wszystkim Polakom utwór - „Barkę”.

Ksiądz Prałat podziękował wszystkim za życzenia i tyle ciepłych słów, które mógł usłyszeć. Będąc zawsze człowiekiem skromnym, mówił, że nie udałoby mu się dokonać samemu tych wszystkich dzieł, o których wspominano, bez pomocy parafian.

Ksiądz Tadeusz Dańko udzielił na zakończenie Mszy Świętej wszystkim zebranym błogosławieństwa, a potem przyjął resztę podziękowań od przedstawicieli wszystkich wspólnot, grup modlitewnych, a także wielu rodzin.

W poniedziałek ksiądz Prałat odprawił kolejną Mszę Świętą, na której byli obecni ksiądz kanclerz Józef Lisowski, nowy proboszcz naszej parafii – ks. Stanisław Bakes, ks. Stanisław Hendzel, ks. Wojciech Sękowski oraz księża z dekanatu, a wśród nich m.in. ks. Dziekan Krzysztof Kowalczyk i ks. Jerzy Gniatczyk. Swoje słowo podziękowania za lata posługi  ks. Prałata skierowali ks. Dziekan, ks.  Stanisław Bakes oraz prezydent  miasta Marcin Zawiła, a po nim uczynili to również: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, przedstawiciel dyrekcji Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej oraz przedstawiciel Rady Miasta Jeleniej Góry. Ksiądz Tadeusz Dańko wyraził wdzięczność wszystkim przybyłym gościom i przedstawił nowego Proboszcza naszej parafii – ks. Stanisława Bakesa, którego zapewnił o tym, że zostanie z pewnością ciepło przyjęty przez wszystkich parafian.

Otoczmy księdza Proboszcza modlitwą, prosząc na ten nowy rozdział na drodze jego kapłańskiego powołania o zdrowie, siły, boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej.

Link do galerii zdjęć: http://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/sets/72157634406837001/

Autor: Krzysztof Borysiewicz
Foto: Justyna Syganiec