LIST KSIĘŻY DO PARAFIAN - WIELKANOC 2020

07.04.2020 Redakcja

Drodzy, Bracia i Siostry,

przeżywamy trudny czas epidemii; wielu z nas lęka się o zdrowie i życie swoje i bliskich. Martwicie się o naukę dzieci i młodzieży, o maturę, o pracę i interesy. Z niepokojem spoglądacie w stronę ludzi w podeszłym wieku - kochanych Dziadków i Babć - bardziej podatnych na skutki wirusowego zagrożenia i niesiecie im pomoc. Staracie się o zachowanie środków ostrożności, o których przypominają, pracujące często z ogromnym poświęceniem, służby medyczne i sanitarne, także te w naszym szpitalu. Martwimy się o Was i my – Wasi księża. Nieraz zapłakaliśmy patrząc na puste ławki wybudowanego przed laty pod kierunkiem Ks. Prałata kościoła, wspominając poprzednie rekolekcje (bo przecież te się nie odbyły) i wyjątkowo długie, kolejki do konfesjonałów przed świętami Narodzenia Pańskiego, na próżno czekając na gwar i bieganinę dzieci przed Mszą o 11.30, na szept różańcowych modlitw, na Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale, na piękny śpiew naszego chóru, na gorliwą służbę ministrantów przygotowujących uroczyste asysty, na spotkania formacyjne i modlitewne naszych ruchów, grup i wspólnot, na tłumy wiernych pobożnie uczestniczących w Eucharystii, która jest Szczytem, do którego zmierza cała działalność Kościoła i Źródłem, z którego bierze on całą swoją moc. Ogromnie Was brakuje – tęsknimy za Wami.

Nasi Księża i Wierni, których poprosiliśmy o pomoc, przygotowali kilka miejsc na sprawowanie Eucharystii – w pierwszą niedzielę obostrzeń sanitarnych odprawialiśmy 16 razy Mszę Świętą, aby wszyscy, którzy przyszli, mogli w niej wziąć udział, zachowując jednocześnie rozporządzenia Ministra Zdrowia i dbając o zachowanie bezpieczeństwa epidemiologicznego. Dziękuję za to wielkie zaangażowanie, dzięki niemu do tej pory wszyscy, którzy chcieli, mogli wziąć udział w Eucharystii. Możemy skorzystać z dyspensy od udziału w Mszy Świętej wydanej przez naszego Biskupa – kto wtedy nie bierze udziału w Eucharystii nie popełnia grzechu. Jednocześnie jesteśmy zbudowani wielką liczbą ludzi, którzy, jak mówi jeden z pierwszych zachowanych opisów męczeństwa chrześcijan, „nie potrafią żyć bez Eucharystii”. Dziękuję też za wszelką życzliwość jakiej doświadczamy – od modlitwy i niezwykłej troski o Eucharystię, przez miłe słowa i troskę o stół, po ofiary, którymi wspomagacie parafię, wiedząc, że taca, której praktycznie teraz niema, była właściwie jedyną formą jej utrzymania. Bóg zapłać!

Przed nami Święte Triduum Paschalne, największe i najważniejsze święta naszej katolickiej wiary. Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez służby sanitarne, Księża będą sprawować liturgię Wielkiego Tygodnia w pustych kościołach, a niektórzy z Was, przy pomocy naszego parafialnego facebooka (podobnie jak jest teraz z codziennym Różańcem o 20.30), będzie się modlić oglądając liturgię. O ile jednak klimat tych świątecznych dni będzie różnił się od tego, do którego przyzwyczailiśmy się przez lata, o tyle w swojej treści będą to wciąż te same święta. Jezus będzie sprawował Ostatnią Wieczerzę. będzie cierpiał, umrze i zmartwychwstanie. Historia świata i człowieka nie należy do zła, ale do dobrego i miłosiernego Ojca, który jest w niebie. Zabraknie nam wspólnego udziału w liturgii i to ogromny ból dla wierzących, ale nie mam wątpliwości że Zmartwychwstały Jezus będzie z nami.

W Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej o 18.00) nie przeżyjemy razem liturgii upamiętniającej ustanowienie sakrament Eucharystii i Kapłaństwa ale TO i tak się będzie działo; proszę (jak nas zachęca nasz Metropolita w wezwaniu na Triduum), byście tego dnia uczynili jakiś gest miłosierdzia, dobry uczynek wobec drugiego człowieka. Przeczytajcie w swoich rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii i pomódlcie się za swoich księży – za nas. Po Mszy adoracja do 23.

W Wielki Piątek (Liturgia Męki Pańskiej o 15.00, adoracja całodobowa) nie będzie Wam dane podejść w kościele do Krzyża, by ucałować ten znak wielkiej miłości Boga do człowieka. Dlatego tego dnia proszę, przygotujcie adorację Krzyża w waszych domach. Zdejmijcie Krzyż, który wisi na ścianie waszych mieszkania i ustawcie go w ważnym dla Was miejscu. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Niech każdy z domowników odda cześć Krzyżowi, który jest z Wami każdego dnia w roku, który jest częścią Waszego życia i Waszej codzienności.

W Wielką Sobotę nie będzie zorganizowane święcenie pokarmów, ale to okazja, by wrócić do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Przypomni wam to przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i w Jego Zmartwychwstanie. Adoracja Jezusa w Bożym Grobie do 21.00.

Liturgia chrzcielna jest ważnym elementem Wigilii Paschalnej (o godzinie 21.00), którą będziemy sprawować nocą w naszym kościele. Proszę wam też, byście tego wieczora, który rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania, wspólnie odmówili Wyznanie Wiary („Wierzę w Boga”), tak jak mówimy je w czasie niedzielnej Eucharystii. Wypowiadając słowa „i zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo", zatrzymajcie się na chwilę ciszy, uklęknijcie rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia.

W Niedzielę Wielkanocną (Msze jak w niedzielę oprócz 7.00) przed śniadaniem pomódlcie się, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na waszym stole. To będzie trudny czas. Wiem, że dla wielu z Was to pierwsze święta Wielkiej Nocy bez możliwości uczestnictwa w Mszy Świętej. Niech Wasze domy staną się miejscem, w którym Zmartwychwstały Jezus będzie zawsze zwyciężał zło i przeprowadzał ku życiu.

Jesteśmy z Wami. Modlimy się za Was. Wierzę, że niedługo minie to ciężkie doświadczenie i spotkamy się znowu na Najświętszej Eucharystii w naszym kościele. Serdecznie Was pozdrawiam i z serca błogosławię. Chrystus zmartwychwstał!ks. Stanisław Bakes, proboszcz,

razem z Księżmi parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze

 

Parafia św. Wojciecha, ul. Moniuszki 12, 58-506 Jelenia Góra, tel.757644878

konto 50 1240 1301 1111 0000 2578 7258