Instalacja nowego proboszcza ks. Stanisława Bakesa

08.07.2013 Administrator

W niedzielę 7 lipca podczas Mszy Świętej o 11.30 dokonano instalacji, czyli wprowadzenia na urząd proboszcza, księdza Stanisława Bakesa. Obrzęd ten, poprzedzony uroczystym wejściem asysty przez główne drzwi kościoła, poprowadził ksiądz dziekan dekanatu Jelenia Góra - Wschód Krzysztof Kowalczyk.

Po dojściu do Ołtarza asysty wraz z księżmi, ksiądz dziekan odczytał uroczyście dekret biskupa legnickiego o ustanowieniu nowego proboszcza parafii p.w. św. Wojciecha. Następnie przywitał księdza Stanisława Bakesa i przekazał mu klucze do kościoła parafialnego. Ten gest symbolizuje rzeczywiste przejęcie odpowiedzialności i zwierzchnictwa nowego proboszcza nad kościołem jak i całą parafią. Po przekazaniu kluczy, księdza proboszcza przywitali przedstawiciele Rady Parafialnej. Podziękowali oni również obecnym na Mszy Świętej osobom z poprzedniej parafii ks. Bakesa w Rząsinach, gdzie swoją posługę pełnił przez dziewięć ostatnich lat. Następnie wszyscy wierni wzywali w hymnie „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” pomocy i darów Ducha Świętego dla nowego Proboszcza, a kolejnym elementem obrzędu było przekazanie władzy nauczania, pasterzowania i uświęcania. Nowy Proboszcz wraz z dziekanem podchodzili do poszczególnych miejsc prezbiterium, które są związane z posługą każdego kapłana. Były to kolejno: ambona, ołtarz oraz miejsce przewodniczenia. Po zakończeniu obrzędu instalacji ksiądz proboszcz przewodniczył w kolejnych częściach Mszy Świętej, w czasie której, po homilii, którą osobiście wygłosił, złożył uroczyste wyznanie wiary przed wszystkimi wiernymi zgromadzonymi w kościele.

Po skończonej Eucharystii poszczególne grupy parafialne podchodziły, by osobiście przywitać księdza Stanisława Bakesa i zamienić z nim kilka słów. Na Mszy Świętej obecni byli także przedstawiciele rząsińskiej parafii, wraz ze służbą liturgiczną i harcerzami, którzy również przyłączyli się do uroczystej asysty liturgicznej.

Módlmy się za naszego nowego Proboszcza, prośmy o potrzebne łaski i dary Ducha Świętego, by dobrze znosił trud sprawowania tego urzędu, przyczyniał się do rozwoju oraz wzrostu duchowego naszej parafii.

Zdjęcia z instalacji: http://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/sets/72157634532360364/

Autor: Krzysztof Borysiewicz
Fotograf: Justyna Syganiec