Gra Uliczna - Dzieje Apostolskie w Jeleniej Górze

27.09.2013 Administrator

List św. Pawła do jeleniogórzan - bezcenny skarb narodu, jednak czym jest i jak go zdobyć? Z tymi pytaniami od godziny 11:30 dnia 21.09.2013r. zmagali się uczestnicy „Gry ulicznej – Dzieje Apostolskie w Jeleniej Górze”, która odbywała się na terenie naszej parafii. Celem gry było odnalezienie cennego skarbu, jakim był właśnie List św. Pawła do jeleniogórzan. Osoby biorące udział w zabawie dostawały kolejne wskazówki gdzie i o jakiej porze powinny dotrzeć. Pierwsza zaszyfrowana zagadka do rozwikłania i tym samym podpowiedź, została wręczona grupom w miejscu startu, którym była „Wojciechówka”. W tym momencie rozpoczął się wyścig z czasem i ewangelizacyjna wyprawa na ulice miasta. Na początku wspólnymi dla wszystkich grup punktami były: gablota z ogłoszeniami parafialnymi, a następnie Pizzeria „U Romana”. W gablocie uczestnicy mogli zapoznać się z dalszymi wskazówkami, które pokierowały ich do Pizzerii „U Romana”, w której po podaniu odpowiedniego hasła otrzymywali butelkę z dalszymi wytycznymi. Na tym etapie każda z grup dostała inne polecenie, kierujące je do różnych lokalizacji. W tych miejscach z kolei czekały na jeleniogórskich ewangelizatorów osoby, które były „aniołami” bądź „złośliwymi duchami” i w zależności od swojej funkcji pomagały bądź utrudniały w wyprawie. Grupy przemieszczały się rotacyjnie między punktami, które znajdowały się kolejno: na parkingu Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, przystankach „Moniuszki” w obu kierunkach, przy „Lidlu”, przedszkolu „Kubuś Puchatek”, Szkole Podstawowej nr 11, „Biedronce” oraz w Pizzerii „Bella Italia”. W każdym punkcie drużyny otrzymywały zadania do wykonania, za które były oceniane w skali punktowej od 1 do 6 przez prowadzących, w których rolę wcielili się członkowie miejscowej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Nazaret”. Przykładowe wyzwania dane współczesnym apostołom to m.in. wzajemna, wspólnotowa modlitwa, dyskusja na tematy: „Czy ksiądz powinien móc założyć rodzinę?” oraz „Dlaczego warto chodzić do kościoła?”, śpiewanie, odnalezienie fragmentów w Piśmie Świętym, przepisanie ich, a następnie wręczenie przypadkowym osobom.

Po wykonaniu wszystkich, jak sądzili uczestnicy, zadań, należało dotrzeć do mety, która znajdowała się przed głównym wejściem do kościoła. Na miejscu, na wyczerpanych wędrówką uczniów Chrystusa, czekał pan Michał z „S.O.S. dla wspólnot”, działającej przy ośrodku Odnowy „Mocni w Duchu” w Łodzi, który wraz z czterema innymi osobami przygotował całe przedsięwzięcie. Pan Michał po podsumowaniu rozgrywki każdej z drużyn kierował kapitanów grup... do spowiedzi. Kapitanowie mieli za zadanie wygłosić w konfesjonale klerykowi Mateuszowi hasła, które otrzymywali podczas wykonywania zadań. W odpowiedzi na nie dostawali ostatnią wskazówkę, która kierowała ich do skarbu, czyli do Listu św. Pawła do jeleniogórzan. Po zakończeniu zabawy, o godzinie 15:00 uczestnicy mogli posilić się w „Wojciechówce” i odpocząć przed następną atrakcją, jaka ich tego dnia czekała, a którą był „Koncert dla młodej duszy” Bęsia i stronyB w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

Łącznie w grze ulicznej wzięło udział osiemdziesiąt osiem osób – zarówno młodzieży jak i całych rodzin z dziećmi, którzy utworzyli siedem drużyn. Tuż przed rozpoczęciem koncertu, o godzinie 16:30 zostały ogłoszone wyniki gry. Wygrały trzy grupy zajmując ex aqueo pierwsze miejsce, a łącznie zostało nagrodzonych dwadzieścia dziewięć osób. Nagrody ze sceny osobiście każdemu wręczył Bęsiu. Po rozdaniu nagród Bęsiu i M.A.R.O. En rozpoczęli swój występ, który zgromadził ponad sześćdziesiąt osób, a ponadto przyciągnął wielu przechodniów. Podczas koncertu, oprócz swojego najbardziej znanego utworu „Kto jest Królem?”, Bęsiu wraz z Nicolą zaprezentowali najnowszy singiel „Nie opuszczaj ich”. Po około godzinie na scenę wkroczyła stronaB, która w rockowym brzmieniu zagrała utwory ze swojej debiutanckiej płyty pt. „Dwa jabłka na czereśni”.

Warto również dodać, że dojazd na koncert zapewniony był dzięki zamówionemu autokarowi, co umożliwiło wszystkim uczestniczenie w nim. Na zakończenie dnia o godzinie 19:00 odprawiona została Eucharystia w miejscowym kościele.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowani byli tak naprawdę ludzie z różnych zakątków Polski: od Łodzi („S.O.S. dla wspólnot”) poprzez Warszawę, Lublin, Siedlce (stronaB) aż po okoliczne miejscowości z Jelenią Górą na czele. Inicjatywa powstała w ramach projektu „Ewangelizacja Jeleniej Góry”, a pomysłodawcą i głównym organizatorem był pan Grzegorz ze wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Nazaret”. Zaangażowani również byli księża naszej parafii oraz pani Ewelina wraz ze współpracownikami z Przystani Twórczej – Cieplice.

Zarówno uczestnicy jak i organizatorzy są zadowoleni z efektów współpracy i planują w przyszłości podobne projekty. Jednakże my powinniśmy pamiętać, że wszystko, co robimy, robimy na chwałę Bożą, a „gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Chwała Panu!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia. 
Link: 
http://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/sets/72157635928917613/

Tekst oraz zdjęcia: Justyna Syganiec