Triduum Paschalne 2016

14.05.2016 Redakcja

Ręce czyste i puste?
Być może czasem zastanawiasz się, jaka jest Twoja rola w Kościele i czy możesz robić coś więcej niż tylko stać podczas Mszy w ostatniej ławce za filarem. Prawdopodobnie uważasz, że inni zrobią wszystko lepiej, bo są młodsi czy bardziej utalentowani  albo mają więcej odwagi. A Ty pozostaniesz cichy, pobożny i… bierny.  

Niedawno obchodziliśmy Triduum Paschalne, najważniejsze dni całego roku liturgicznego. Ten święty czas rozpoczął się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W tym dniu mogliśmy w śpiewie i modlitwie wyrazić wdzięczność Chrystusowi za ustanowienie Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Podczas Liturgii Wielkiego Piątku kontemplowaliśmy mękę i śmierć Pana Jezusa. A wyśpiewanym pierwszy raz od początku Wielkiego Postu „Alleluja”, które rozbrzmiało w czasie Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy radosne świętowanie Zwycięstwa Życia nad śmiercią

Te dni nie byłyby jednak tak uroczyste, gdyby nie pewne osoby, które podjęły się ich przygotowania
I tak z wdzięcznością myślę o Kapłanach czy służbie liturgicznej i scholii - wszystkich, którzy spotykali się długo przed Triduum Paschalnym, by w tych dniach z największą starannością zadbać o piękno liturgii. Równie wytrwali byli mężczyźni, którzy pilnowali ogniska i ci, którzy stali na straży przy Bożym Grobie. Nie zapominam także o tych, którzy ozdobili i posprzątali kościół czy też przyozdobili ołtarz adoracji (służba liturgiczna) i Grób Pański (wspólnota Odnowy w Duchu Świętym).

Każda z tych osób dała z siebie coś pięknego. Ty też masz w sobie piękno! Spróbuj je dostrzec, spróbuj dać je innym. Zapytaj siebie - co mogę zrobić dla innych, dla Chrystusa? I być może za rok podczas obchodów Triduum Paschalnego to Ty zadbasz o wystrój Bożego Grobu albo, wraz z chórem, będziesz śpiewał radosne „Alleluja”?  

 

Galeria zdjęć: https://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/albums/72157668068714522

Tekst: Magdalena
Zdjęcia: Justyna Syganiec