Porządek Triduum Paschalnego 2015

29.03.2015 Administrator

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 1000 w Katedrze Msza św. Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich (Sakrament Święceń), chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy Świętej duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Wszystkich zachęcamy do udziału w tej pięknej Eucharystii, a zwłaszcza ministrantów i lektorów.

W naszym kościele o godz. 1800 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Adoracji, upamiętniającego pojmanie w Ogrójcu. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę…”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Adoracja potrwa do godz. 2300.

Wielki Piątek

Wielki Piątek – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; post ten obowiązuje osoby od 18 aż do 60 roku życia; zachęca się także pozostałych, zwłaszcza młodsze pokolenie, do zachowania tego postu; powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę). Od godz. 700 rozpoczniemy całodzienną adorację Pana Jezusa przy Ołtarzu Adoracji. O godz. 800 Jutrznia z Godziną Czytań; o godz. 1200 Droga Krzyżowa po ulicach miasta. O godz. 1500 zgromadzimy się na Godzinę Miłosierdzia Bożego. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 1800. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Chwilę po liturgii będzie jeszcze okazja do spowiedzi do 2300. Adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa przez całą noc i Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej. Prowadzić ją będą różne zrzeszenia eklezjalne według porządku podanego w gablotach.

Wielka Sobota

Wielka Sobota – jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Niech włączą się w nią osoby, które tradycyjnie uczestniczą w I soboty miesiąca w Jerychu, zachowując jednak porządek adoracji podany na Wielką Sobotę. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do Otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Na godz. 800 zapraszamy do wspólnej modlitwy Jutrznią z Godziną Czytań. Pobłogosławienie pokarmów na stół wielkanocnych co pół godziny od godz. 900 do 1500. W czasie błogosławieństwa  pokarmów zbiórka na nowe ławki do kościoła św. Jerzego, a także zbiórka żywności na śniadanie wielkanocne dla potrzebujących, która zostanie rozdzielona po 1500. Jeszcze jedna okazja do spowiedzi od 1500 do 1600

Wigilia Paschalna – o godz. 2200 Liturgia Wigilii Paschalnej zakończona procesją rezurekcyjną. Na liturgię przynosimy świece; zabezpieczmy je tak, by nie oblać woskiem ławki czy posadzki.

Niedziela Wielkanocna

Msze Święte sprawujemy o godz. 830, 1000, 1130, 1300 , 1500 w szpitalu, i 1800.

Poniedziałek Wielkanocny

Msze Święte sprawujemy tak jak zwykle począwszy od godz. 700, 830, 1000, 1130, 1300 i 1800. Taca w tym dniu przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy i Katolicki Uniwersytet Lubelski.