Pasterka i Wspólne kolędowanie 2015

13.02.2016 Redakcja

Wieczór wigilijny, poprzedzający uroczystość przyjścia na świat Zbawiciela, to czas spędzany w gronie najbliższych osób. Jego uwieńczeniem i punktem kulminacyjnym jest Pasterka - odprawiana o północy Msza Święta, która otwiera oktawę Bożego Narodzenia. Swoją nazwę zawdzięcza pasterzom, którzy posłuszni słowom anioła udali się w środku nocy do cichej stajenki w Betlejem, aby ujrzeć Boże Dziecię.

Uroczystej Pasterce w naszej parafii przewodniczył ks. Proboszcz. Pomimo późnej godziny miejsca w ławkach były zapełnione zapewne nie tylko przez parafian, ale i ich rodziny, z którymi wspólnie przeżywali Święta. Nie zabrakło również pięknej asysty liturgicznej ani śpiewu scholi. Śpiewanej podczas procesji wejścia kolędzie "Wśród nocnej ciszy" odpowiadał nastrój wkoło - cała Msza święta odbyła się w półmroku, co podkreśliło, że Zbawiciel narodził się w ubogim żłobie, na sianie, w czasie, gdy w pobliżu wszyscy spali i nie zdawali sobie sprawy z cudu Bożego Narodzenia. Homilię wygłosił ks. Łukasz, uświadamiając, że obchodzenie świąt Narodzenia Pańskiego nie jest bez znaczenia; choć może nam się wydawać, że nic wielkiego w naszym życiu się nie zmienia, to Chrystus przychodzi do tych miejsc, które często są najbardziej zapomniane, przemieniając je i wlewając w nie swoją miłość.

Radość Bożego Narodzenia mogliśmy przeżywać wspólnie w Niedzielę Świętej Rodziny. W pięknie odnowionym kościele św. Jerzego zgromadzili się i starsi, i najmłodsi parafianie. Na początku wystąpił zastęp młodych harcerek "Wydry", śpiewając razem ze zgromadzonymi najbardziej znane kolędy. Następnie poprzebierane za różne postaci dzieci z Rząsin odegrały z wielkim zaangażowaniem jasełka. Na koniec wszyscy śpiewali kolędy wraz z scholą młodzieżową, której towarzyszyli niezastąpieni klerycy z naszej parafii - kl. Adam z gitarą, kl. Mateusz z altówką oraz kl. Krzysztof czytający fragmenty Ewangelii oraz rozważania do poszczególnych kolęd. Całości towarzyszyła radosna atmosfera Narodzenia Pańskiego, czasem łzy wzruszenia, a przede wszystkim jedność wspólnoty parafialnej w przeżywaniu tajemnicy Wcielenia.

Zachęcamy do posłuchania lub pobrania nagrań ze wspólnego kolędowania. Na niektórych nagraniach są też fragmenty Pisma Świętego, które odczytywane były pomiędzy kolejnymi utworami.

 

Galeria zdjęć: https://www.flickr.com/photos/parafiawojciech/albums/72157663864411059

Tekst: Karolina Gławdecka
Zdjęcia: Justyna Syganiec

 

Nagrania ze wspólnego kolędowania

Kolęda dla nieobecnych cz.1

Kolęda dla nieobecnych cz.2

Bóg się rodzi

Mędrcy świata, Monarchowie

Nie było miejsca dla Ciebie

O Gwiazdo betlejemska

Pójdźmy wszyscy do stajenki

Uciekali, uciekali, uciekali