Ogłoszenia Duszpasterskie

V Niedziela Zwykła
Niedziela, 07 lutego 2016r.

  1. W tym tygodniu, 10 lutego, przypada Środa Popielcowa. Rozpoczyna ona Okres Wielkiego Postu, który potrwa do Wielkiego Czwartku, wyłącznie. Msze Święte w tym dniu sprawujemy o godz. 700, 830, 1000, 1500 (w szpitalu), 1630 i 1800. W środę kancelaria nieczynna. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i Zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym czasie zapraszamy wszystkich na nabożeństwa Drogi Krzyżowej: po Mszy o godz. 830, godz. 1715 z udziałem dzieci i dla młodzieży o 1900, oraz Gorzkie Żale sprawowane w niedzielę o godz. 1715.

  2. W czwartek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Tamte wydarzenia upamiętnia znana i chętnie śpiewana pieśń Po górach, dolinach. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak się też stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes pielgrzymują chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

  3. Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy, więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Msza Święta z udzieleniem Sakramentu Chorych odbędzie się o godz. 1800. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni i przygotowania ich do przyjęcia Sakramentu Chorych.

  4. Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych: są jeszcze wolne w najbliższym tygodniu.

  5. Małżeństwa zapraszamy do udziału w „Dialogach Małżeńskich” – szczegóły w gablotce.

  6. Wszystkich zainteresowanych utrzymaniem cmentarza przykościelnego zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy o godz. 1000 do Wojciechówki.

  7. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, taca przeznaczona będzie na cele remontowe.

  8. Domowy Kościół organizuje w naszej parafii Seminarium odnowy wiary. Cotygodniowe spotkania począwszy od 12 lutego przez okres Wielkiego Postu i całego okresu Pięćdziesiątnicy, to znaczy do 13 maja będą odbywały w każdy piątek. Seminarium rozpoczynać się będzie Mszą Świętą z konferencją tematyczną, o godz. 1800, następnie, w okresie Wielkiego Postu, będzie Droga Krzyżowa, a w okresie Pięćdziesiątnicy - nabożeństwo, a później krótkie spotkanie formacyjne w grupach.

  9. Bardzo zachęcamy w Roku Miłosierdzia osoby pozostające w związkach niesakramentalnych, mogące przyjąć sakrament małżeństwa, do podjęcia takiej decyzji: zapraszamy na spotkanie 17 marca o godz. 1930 na plebanię.

  10. Dekretem Biskupa zostają rozwiązane wszystkie rady parafialne w diecezji; parafianie mają zgłosić kandydatów do nowej rady proboszczowi do dnia 18 lutego, podając imię, nazwisko, adres, e-mail i telefon kandydata, który ma być poprawnym katolikiem, należącym do parafii; wybory odbędą się 28 lutego.